Poker’de Para Yönetimi Nasıl Yapılmalı ?

Bir banknotu dikkatlice yönetmek, oyunu hangi seviyede oynarsanız oynayın, başarılı bir oyuncunun öğrenmesi için hayati bir beceridir. İşte pokerin kazançlı olduğu kadar eğlenceli hale gelmesine yardımcı olacak banka yönetimi konusunda bazı öneriler.

Poker Bankroll Nedir ?

Poker oyuncuları Bankroll terimini sıklıkla duymuştur. “Bankroll” terimi, yalnızca poker oynamak için ayırdığınız para miktarını ifade eder. Hayatınızdaki diğer tüm finansmanlardan ayrıdır.

Bankanız ne kadar büyük olursa olsun, hepsini kaybetme riski her zaman vardır ve bu durum günlük mali yükümlülüklerinizden hiçbirini etkilememelidir. Bu riski mümkün olan en düşük seviyede tutmak için iyi bir banka ve para yönetimi gereklidir.

Poker’de Para Yönetiminin Temel Kuralları

Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla para için oynamayın

Bu en önemli kuraldır. Her eli mükemmel oynasanız bile, poker oynarken para kaybetmek her zaman mümkündür. Bu nedenle, ASLA poker masasından uzaklaşmanıza neden olabilecek maddi sıkıntılara yol açabilecek bir miktar parayı riske atmamalısınız. Benzer şekilde, hiçbir zaman tek bir turnuvada veya tek bir masada durmamalısınız. Herhangi bir zamanda yalnızca paranızın küçük bir bölümü ile oturun.

Hedeflerinizin Farkında Olun

Genel olarak konuşursak, poker oyuncuları her bir oyunda farklı beklenti ve hedefleri olan üç gruba ayrılır. Pokerden ne istediğine karar vermen ve amaçlarına ulaşmak için doğru seviyeyi seçmen çok önemli.

  • Rekreasyon oyuncuları çoğunlukla eğlence için oynuyor ve pokerin yanı sıra başka gelir kaynaklarına sahipler. Paralarını kaybederlerse, normal gelir kaynaklarından taze para ile finanse edebilirler.
  • Ciddi oyuncular iyi ve karlı oyunculardır ancak gelirleri için yalnızca pokere bağımlı değillerdir. Poker hesaplarını kaybederlerse dünyanın sonu değil, ama acıtacaktır.
  • Profesyonel oyuncular pokere tek gelir kaynağı olarak güvenirler. Tüm hesaplarını kaybetmeyi göze alamazlar, çünkü bu onların işini kaybedecekleri anlamına gelir. Bu nedenle en katı banka yönetimi tekniklerini kullanmaları gerekir.

Turnuvalarda ve çok masalı turnuvalarda ya da sabit limitli Texas Hold’em oynuyorsanız, para yatırma gereksinimleri için iyi bir kural hazırlanmıştır. Eğer bir eğlence oyuncusuysanız , bir defada bankanızın yüzde 10’undan fazlasını riske atmayın. 100 dolarlık bir bankanız varsa, 10 dolardan fazla para yatırma turnuvasına girmeyin ya da bu tutardan daha fazla paralı bir masada oturmamalısınız. Ciddi ve profesyonel oyuncular için hesap kısıtlamaları daha da zordur.

Çok yüksek olduğunu düşündüğünüz bir sınırda oynamaya başlarsanız, oynamaya devam edebiliyor durumda olsanız bile durmalısınız. Bu gibi durumlarda endişelenmek kolaydır, bu da artık oyunun tadını çıkarmanıza ve kötü kararlar almanıza neden olabilir. Yetkili bir poker oyuncusu, yalnızca kendisini rahat hissettiği sınırlar dahilinde oynar.

Mükemmel bir strateji ile oynasanız bile, kaybedilen bir el ile karşılaşabileceğiniz zamanlar olabilir. Öte yandan, bazen yanlış bir şey yapmıyormuşsunuz gibi hissettiğiniz dönemleri deneyimleyeceksiniz. Ancak, yukarıdaki kurallara ve tavsiyelere uyursanız, poker bahislerinizde aşağı inişler ve yukarı yükselmelerden en az zararla sıyrılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.